Výběr běžecké obuvi

 
 
 
Úvod > Výběr obuvi
 

Potřebujete pomoc s výběrem běžeckých bot?

Zavolejte nám na +421 948 436 588 nebo nám napište, s čím byste potřebovali pomoci, na obchod@runningpro.cz  a my Vám zavoláme zpět !! Nezapomeňte napsat tel. kontakt na Vás!

 

Co si obléci v zimním období

Správné oblečení do zimy je zvláště důležité, pokud se chystáme na dlouhý běh nebo do neznámého prostředí. Na běhání je úžasné to, že ho můžeme dělat celý rok, bez ohledu na to, jak se tváří počasí. Pokud si však chceme naše běhání užívat celý rok a zejména v zimě, kromě mentální síly potřebujeme i správné oblečení, abychom nezůstali někde daleko od domu bez možnosti jiné dopravy než po vlastních, zmrzlý jako rampouch.

Celý článek...
 

Oblečení pro beh v chladné podzimní dny

Máme tu podzim a s ní i chladnější počasí. Mně osobně nižší teploty vyhovují více než horké léto, ale ne každému může být deštivé ráno či vlhká mlha příjemná. Pokud i přes kratším dnem nezahálejí a plánujete provětrat své kámošky tenisky, důležité je se správně obléci. 

Celý článek...
 

Bežecká obuv - typové rozdelení

Běžecká obuv, nebo pro někoho i tenisky na běhání, zda botasky, se kromě prvotního rozdělen na pánskou a dámskou dělí na několik kategorií podle různých kriterií. 

Typy běžeckých bot


Podle typu povrchu, po kterém běháme, dělíme běžeckou obuv na:

Celý článek...
 

Funkční prádlo alias termoprádlo

Fukční prádlo aka termoprádlo Proč termoprádlo Sportovec-běžec během svého výkonu produkuje kromě samotné energie na práci svalů i přebytečnou energii, kterou se tělo zahřívá. Čím náročnější běh, trať a rychlejší tempo, tím více tepla se produkuje. Aby se organismus příliš nepřehřál, musí se přes pokožku ochlazovat, což se ještě zhoršuje při teplém letním počasí, kdy se pot špatně odpařuje a teplo se z povrchu těla špatně odvádí. V zimě je to trochu lepší, ale člověk se ohřívá i tehdy. Pro dobré fungování termoregulace organismu se musíme snažit udržovat povrch pokožky suchý se stálým přístupem vzduchu a odvodem potu a vodní páry, v chladném období však i trochu tělu pomoci při udržování tepla. A k tomu slouží termoprádlo.

Celý článek...
 

Výběr běžeckého oblečení - funkčnost a materiály

V současnosti se můžeme setkat s širokou nabídkou běžeckého oblečení, které se kromě vzhledu a vizuálnímu dojmu liší zejména svými funkčními vlastnostmi - jako jsou rozdílné materiály použité při výrobě, odvětrávací zóny, reflexní proužky, vyztužená místa, bezešvé provedení, kompresní funkce - což se vždy projeví na výsledné ceně. Pojďme se ve zkratce podívat na materiály používané při výrobě běžeckého oblečení:

Celý článek...
 

Správny výběr běžecké obuvi

Nejdůležitější otázkou každého běžce před samotným během je výběr správné  běžecké obuvi běžeckého oblečení .

V dnešní době výrobci  sportovní obuvi  vyrábějí různé typy a modely tenisek na běhání tak, aby se v co největší míře přizpůsobili biomechanice jednotlivců, tj aby byla běžecká bota pohodlná, zlepšovala pohyb a zejména chránila pro zraněním. 

Každý z nás je jiný a zátěžový stres vyvíjený na naše chodidla a kolena (klouby, kosti, šlachy) při běhání, může při nesprávném výběru běžecké obuvi vést ke zranění, což je asi největší nepřítel běžce.

Abychom v co největší míře toto riziko eliminovali, připravili jsme pro Vás při jednotlivých kategoriích výrobků filtr produktů a tak zjednodušily Váš výběr. Také bychom Vám rádi ulehčili odpověď na otázky, zvláště pokud začínáte s běháním, typu v čem běhat, pokud mám vysokou klenbu, jaké  tenisky na běhání  si vybrat v případě, že trénuji pouze na asfaltu, co si obout na běžecké závody atd. Popis jednotlivých položek filtru lze nalézt v článku věnující se jednotlivých typem běžecké obuvi  ZDE .

Při výběru správné běžecké  botasky  třeba přihlížet také na faktory jako jsou hmotnost běžce,  pronace / typ chodidla , nášlap chodidla při běhu, výška klenby, šířky chodidla v přední části (oblast prstů), typ terénu, sklon od paty ke špičce, odpružení tenisky. 

Dalším faktorem je i správný výběr velikosti běžecké boty. Tomuto tématu se blíže věnujeme v následujícím článku - odkaz  ZDE .

V případě, že byste se chtěli dozvědět více, rádi s Vámi probereme Vaše dotazy osobně v našem showroomu.

Celý článek...
 

Správná velikost běžecké boty

Jak zjistíte správnou velikost při výběru běžecké boty.

Několik praktických rad:

 • Chodidla se s přibývajícím věkem zvětšují, takže se Vám může stát, že je vám najednou velikost, kterou už léta kupujete, malá.
 • Průběžně si měřte délku vašich chodidel.
 • Běžecké boty kupujte o půl až jedno číslo větší než je délka vašich chodidel nebo velikost vašich běžných bot.
 • Vaše pravé a levé chodidlo může mít různou délku. Vybírejte vždy podle delšího chodidla.
 • Neměřte své nohy ráno, zvyknou totiž otéct v závislosti na denní aktivity a teploty.
 • Dámské chodidla se mohou zvětšit v průběhu těhotenství a po těhotenství.
 • Dopřejte svým chodidlům čas na to, aby si na nové boty zvykli - choďte v nich nějaký čas doma.
 • Zlaté pravidlo při běžeckých botách říká, že pokud vás tlačí už v obývacím pokoji, tak na silnici nebo v terénu vás budou tlačit na 100% - raději běhejte v běžeckých botách, které jsou o trochu větší, než se trápit v malých botách.

Měření velikosti chodidla:

 1. Nejpřesnější měření dosáhnete, pokud své nohy změříte na konci dne, protože chodidla v průběhu dne opuchnou. 
 2. Ke stěně si na podlahu položte papír tak, aby jeho okraj ke stěně přiléhal.
 3. Postavte se na papír tak, aby chodidlo směřovalo kolmo od stěny a pata byla opřena o stěnu.
 4. Na papír zaznačte nejdelší místo chodidla (obvykle palec).
 5. Změřte délku kolmice od okraje papíru po vyznačenou rysku nejdelšího místa na chodidle.
 6. Měření provádějte na bosé chodidlo nebo na chodidlo v tenké ponožce.
 7. K naměřeným údajům připočtěte 5 mm (0,5 cm) a podle výsledku vyberte odpovídající velikost. 
 8. V případě, že se nacházíte mezi dvěma velikostmi, vyberte si větší velikost.
Celý článek...
 

Biomechanika chodidla - Pronace a supinace

Biomechanika pohybu každého jednotlivce a jeho způsob běhu je rozdílný. Vaše chodidlo při běhu provádí nespočet akcí, jimiž podporuje, koriguje, vyvažuje a tlumí celý pohybový aparát.

Předtím, než si vyberete vhodný typ běžecké obuvi, měli byste znát typ svého chodidla, abyste zabránili nepříjemnostem při dlouhodobějším používání obuvi, která Vám sice při vyzkoušení seděla, ale neodpovídá Vašim potřebám a biomechanice těla.

Postranní pohyb chodidla a kotníku, který vzniká při běhu pro účinnější tlumení dopadu, je spojen s rotací samotného chodidla a rozdělujeme ho podle směru:

Celý článek...
 

Výběr ponožek

Pár praktických rád pri výbere bežeckých ponožiek:
 
- Kvalitné ponožky majú rozdelenie pre pravú a ľavú nohu, čo predstavuje znateľný rozdiel v pohodlí a lepšie využitie špeciálnych zón (napr. na spevnenie členku, achilovej päty a pod.)
- Pri výbere veľkosti na pomedzí voľte radšej menšiu veľkosť, pretože materiály sú elastické a ponožka bude skvele držať - naopak väčšie ponožky by nesedeli na pätu a členok a funkčné zóny by vám boli k ničomu
- Nezabúdajte na teplotnú triedu - v zásade nezáleží na hrúbke ponožky, ale na použitom materiále a výslednej teplotnej triede, tá určuje hrejivosť (teplotné triedy: A na leto, B univerzálna, C na zimu a D na Sibír)
- Pohodlným a užitočným materiálom je bambus - ten poskytuje prirodzenú antibakteriálnu ochranu na rozdiel od bavlny
- Ak potrebujete pri behu čiastočne spevniť členok, ale bandáž nie je nutná, potom oceníte fixačné ponožky
- Ak chcete zmierniť zápach nôh pri potení, odporúčam ponožky so striebornými vláknami alebo s Aloe vera (ale agresívneho zápachu vás to nezbaví ...)