Recenze na tenisky HOKA ONE ONE MAFATE SPEED 2

 
 
 
Úvod > Blog > Testy a recenze > Recenze na tenisky HOKA ONE ONE MAFATE SPEED 2
 

Recenze na tenisky HOKA ONE ONE MAFATE SPEED 2

Jistě mnozí z vás znají skvělého ultrabežce Erika Hübnera, člena SLOVAK ULTRA TRAIL TEAMU.

Dostali jsme od něj nečekaný mail s recenzi na tenisky HOKA ONE ONE Mafate SPEED 2 a starší model CLIFTON 4, který vystřídal ještě propracovanější CLIFTON 5. Rádi se s vámi podělíme o jeho obsah ve dvou následujících článcích.

HOKA ONE ONE MAFATE SPEED 2

Kdybych se měl ve zkratce představit, napsal bych o sobě, že jsem amatérský maniak do běhu, který ze všeho nejvíc nesnáší jeden týden v roce, kdy si dává nucenou předepsanou pauzu od běhání. Běhám cca 6000 km ročně a 100 km výškových. Vzhledem k polohe mého bydlení, tvoří asi 65% všech běhů asfalt a rovina. Podle toho si také vybírám boty, které jsou podle mého názoru nejdůležitější faktor ovlivňující možnost kontinuity běhání po celý rok (nebo život?).

Jako asi každý, dlouho jsem hledal a tápal mezi jednotlivými značkami, zkoušel jsem všechny možné nášlapy, dropy, dezény, šněrování, technologie i barvy (to je snad jediná věc, na které mi nezáleží). Určitým vývojem jsem se dopracoval k názoru, že mi sedí neutrální nášlap, drop mezi patou a špičkou někde mezi 3 - 6 mm a vzhledem k množství dlouhých běhů při trénincích i širší špička (pro dobrou práci prstů a přední části nohy) a vhodné tlumení. Uvedené parametry jsem našel všechny propojené u značky HOKA ONE ONE. Začalo to tím, že jsem sháněl vhodnou obuv na Pražskou stovku, která měla měřit 170 km (a kterou jsem pro zranění stehna musel předčasně ukončit po 121 km) v poměrně nehostinných zimních podmínkách. Zamířil jsem do RunningPro obchodu v Bratislavě, protože tam mají velmi dobrý výběr bot zmiňované značky a prodejci se fakt vyznají. Do oka a následně i do nákupní tašky mi padli HOKA MAFATE SPEED 2, které byly výrobcem deklarovány právě jako nejvhodnější na dlouhé běhy. Opatrně jsem s nimi vyběhl na první testovací kilometry, protože jsem se velmi obával až monstrózní vysoké podrážky. Zaujalo mě, že navzdory takové podrážce byly boty překvapivě lehké, což mi okamžitě evokovalo krátkou životnost. Ó jak jsem se mýlil.

Lhal bych, kdybych tvrdil, že jsem se v nich první metre nemusel "učit" běhat. Zejména když jsem do nich přesedl přímo od značky, která se naopak chlubí extrémně tenkými podrážkami. Přesto po pár technickejších zběhech jsem našel ten správný "drive" a boty jsem už pak kladl podvědomě tím správným způsobem. Občas měli tendenci uhnout, zejména na bočně nakloněných svazích, ale i na takových terénech jsem se brzy naučil běhat. Okamžitě mě dostali svou nízkou hmotností, perfektní přilnavostí i na mokrých površích a přes vysokou podrážku i skvělým čtením povrchu. Do jejich "papučkovosti" jsem se doslova zamiloval. Možná to někdo bere jako samozřejmost, ale já musím vyzdvihnout i šňůrky, jimiž jsou vybaveny, nakolik jsou to první tenisky, na kterých nemusím dělat pojistný uzel a přesto se nerozváže.

Mafate Speed ​​2 mám už dvoje, přičemž jedny mají přes 2000 km a ty druhé se pomalu k tomuto číslu blíží. Ano, nejdříve jsem je měl sice určeny pouze pro závody, ale po tom pocitu, kdy si je po desítkách kilometrů sundám a mohu normálně chodit, nemám žádný otlak ani odřeninu, jsem je jednohlasně draftoval i do tréninků.

    

HOKA ONE ONE Mafate SPEED 2 (vlevo nového, vpravo staré)

Je to dokonce první trailová obuv, která má po tolika kilometrech i celý svršek (u mě rarita, protože na každých botách mi zanedlouho vykukují palce). Starší pár jsem sice nechtěně pokřtil zakopnutím o trčící kořen, což mělo za následek mírné natržení svršku, ale navzdory mým obavám se tato trhlina nerozšířila a zůstala v původním tvaru.

Co se druhu terénu týká, zatím jsem nenašel takový, co by jim neseděl, běhal jsem v nich v Tatrách, Fatře, Malých Karpatech, na upršené rozmočené Ponitrianskej stovce, na vysušených, ale i mokrých Dolomitech, na vápencových skalkách Rakouska či Maďarska, jako i ve vyprahlé zemi Jižní Afriky, kde si v jednom běhu vyzkoušeli drsnou břidlici (nebo něco takového), suchou buš, sypký písek na pláži a lezení na ostrých slepencech. Vše bravurně zvládli, na rozdíl od majitele, který měl v některých případech na mále. Přestože byly mnohé běhy kombinované i s množstvím asfaltu, dezén je stále vcelku zachovalý.

    

Mafate Speed 2 - dezén po cca 1400 km Mafate Speed 2 - dezén po cca 2000 km

Při této značce ještě musím podotknout, že mě velmi potěšila jednotnost kopyta, na kterém šijí své boty. To znamená, že pokud napíší, že je bota neutrál a že má velikost 45 a 1/3, mohu si být jistý, že mi bude sedět, přestože jsem ji ani neměl na noze. Pro výběr správného modelu a samozřejmě i velikosti je nutné jít do kamenného obchodu. Já jsem si všechny zmíněné boty vyzkoušel i koupil v obchodě RunningPro, kde (a to je obrovská deviza) pracují zanícení běžci a vědí parádně poradit, usměrnit a i pokecat o běhání.

napsal: Erik Hübner

(Poznámka administrátora: při výběru velikosti bych byla opatrná zejména při tenisce Speedgoat 2, kde se nám osvědčilo připočítat k běžné velikosti dodatečný 0,5 cm, protože daný model je v přední části užší. Proto také doporučuji tenisky při koupi osobně vyzkoušet.)

Pokud tě zajímá i Erikův pohled na silniční model HOKA ONE ONE CLIFTON 4, přečti si i druhou část jeho recenze :).